Lubicie zupę ogórkową? Ja bardzo! To jedna z moich ulubionych zup. Jadnak mało przyjemne dla mnie jest jej przygotowywanie. Ścieranie kiszonych ogórków na tarce wywołuje nieprzyjemną, swędzącą wysypkę na rękach. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest ukiszenie tartych ogórków. Gdy przyjdzie ochota na zupę wystarczy odkręcić słoik :).
OGÓRKI TARTE (kiszone) NA ZUPĘ
3,5 kg ogórków gruntowych
3 łyżki soli kamiennej
do każdego słoika:
2 ząbki czosnku
1 kawałek korzenia chrzanu (ok. 3 cm)
1 baldach kopru
Ogórki dokładnie myjemy i trzemy na tarce o średnich oczkach. Do ogórków dodajemy sól i dokładnie mieszamy. Ogórki puszczą sporo soku.
Do wyparzonych słoików wkładamy czosnek, chrzan i koper. Nakładamy ogórki razem z sokiem, który puściły. Ogórki lekko ubijamy. Słoiki zamykamy.
W czasie kiszenia część soku może wydostać się ze słoików, dlatego dobrze jest ustawić słoiki na tacy. Gdy najbardziej burzliwy etap fermentacji się zakończy wycieramy słoiki wilgotną szmatką żeby usunąć resztki soku.
Z tych proporcji wypełniłam 7 słoików o pojemności 600 ml.
To coś dla mnie :D
Pychota :) Robię co roku z podobnego przepisu, nie dodaję żadnych przypraw, natomiast do odciśniętych z nadmiaru soku ogórków dodaję dużo posiekanego zielonego koperku. Ogórkowa z takich ogórków jest bardziej delikatna niż z tradycyjnie kiszonych, aromatyczna, polecam :)
Jak ja kocham takie genialne rozwiązania, które ułatwiają życie. Przy robieniu ogórkowej najwięcej czasu zajmuje tarcie, a tu proszę – można to zrobić raz i potem gotować w tempie ekspresowym. Super pomysł :)
Jak dlugo mozna przechowywac takie igorki np zrobie teraz a spozyje zima. Czy pasteryzowac j a jak tak to kiedy.
Ja mam jeszcze ogórki z zeszłego sezonu i są dobre. Jeżeli mają być mniej kwaśne to można po ustaniu procesu fermentacji krótko zapasteryzować, ale niekoniecznie. Ja nie pasteryzuję i nic się nie dzieje.
już od zimy czekam by wykorzystać ten przepis, mam juz ogorki, koper i chrzan. przeczytalam dokladnie opis, ale musze o cos zapytac. Jak juz nadzieje sloiki ogórkami to szczelnie zakrecic ? czy przez zakrecony sloik ma cos wyciekac ? ;) ile potem mogą stać takie ogórasy ? Pozdrawiam
Czasem, gdy słoik jest wypełniony po brzegi, może się zdarzyć, że w czasie fermentacji trochę soku wycieknie ze słoika. Nie musi się tak dziać, zależy to od intensywności fermentacji. Gdy etap burzliwej fermentacji minie wystarczy wytrzeć słoik szmatką.
Ja najpierw kiszę ogórki w wielkim garze a potem ścieram ogórki na tarce, wkładam do słoików i pasteryzuję 20 minut
Leave reply
Szukaj
O mnie
Czarownica zafascynowana mocą ziół, fanka wytrawnego wina i calvadosu, jazzoholik.
Napisz do mnie
Kategorie
Archiwum
Meta
Zdjęcia i wpisy, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest sprzeczne z przepisami ustawy o prawach autorskich.
(Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).
TAGI
bakalie cynamon czekolada drożdże grill hand made jabłka karmel kruche lukrowanie marchewka migdały orzechy owoce leśne przyprawy korzenne smażone twaróg świąteczne wypieki