- Na Miotle - http://namiotle.pl -

Kliknij, żeby wydrukować przepis


Jagodzianki z kruszonką

Posted By Ania On 15 lipca 2009 @ 19:35 In drożdżowe,pieczywo,z owocami | 17 Comments

Kusiły mnie w warzywniaku od kilku dni. Ale dopiero wczoraj je kupiłam :) Jagody! Ani przez chwilę nie wahałam się do czego je wykorzystam. Upiekłam duże, miękkie bułki z dużą ilością jagód i słodką kruszonką. Przepis na ciasto powstał „na gorąco” ale warty jest zapisania i powtórzenia.

jagodzianki1

 

JAGODZIANKI

 

100 g masła

30 g świeżych drożdży

2 łyżki syropu palmowego (można zastąpić płynnym miodem albo syropem klonowym)

1 łyżeczka esencji waniliowej

szczypta soli

4  jajka

2,5 szklanki mąki

jagody

 

na kruszonkę:

2 łyżki miękkiego masła

1/4 szklanki drobnego cukru

1/4 szklanki mąki

 

Drożdże dokładnie rozcieramy z syropem palmowym. Masło kroimy na drobne kawałki, odstawiamy aby się trochę ogrzało. Z pomocą miksera mieszamy drożdże z syropem, esencją waniliową, solą, mąką, 3 jajkami i 1 żółtkiem. Gdy składniki się połączą dodajemy ogrzane, miękkie masło. Ciasto wyrabiamy przez chwilę. Ma być dosyć luźne ale nie klejące. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy dwukrotnie zwiększy objętość uderzamy ciastem o blat aby je odgazować. Dzielimy ciasto na 10 części. Z każdej części formujemy placek o grubości 1-1,5 cm. Na środek placka nakładamy sporą ilość jagód, posypujemy je łyżeczką cukru i zlepiamy. Układamy bułeczki zlepieniem do dołu i odstawiamy aby się trochę napuszyły. Składniki kruszonki łączymy ze sobą aż powstaną duże okruchy. Napuszone bułeczki smarujemy pozostałym białkiem i posypujemy kruszonką. Układamy bułeczki na blasze w dość dużej odległości od siebie. Pieczemy (w zależności od wielkości bułek) 15 – 20 minut w temperaturze 190 stopni C.

Ponieważ zaplanowałam jagodzianki na śniadanie to wyrobione mikserem ciasto schowałam na noc do lodówki. Rano, przed wyjściem do pracy,  uformowałam bułeczki. Dałam im się ogrzać i podrosnąć i na śniadanie czekała na domowników jagodowa niespodzianka :) .

 

jagodzianki3

jagodzianki2


Kliknij, żeby wydrukować przepis

Copyright © 2013 Na Miotle. All rights reserved.