- Na Miotle - http://namiotle.pl -

Kliknij, żeby wydrukować przepis


Mini ptysie z bitą śmietaną

Posted By Ania On 21 sierpnia 2010 @ 14:29 In ciasteczka | 31 Comments

Bardzo lubię piec takie drobiazgi :). Malutkie, wielkości orzecha włoskiego, ptysie i mini eklerki. Niech Was nie zmyli wielkość patery, na której leżą ptysie –  jest wielkości talerzyka deserowego :).  Ciasto ptysiowe przygotowałam z przepisu Michela Roux ale podaną w przepisie ilość wody zastąpiłam w całości mlekiem.

 

PTYSIE

 

125 ml mleka

125 ml wody

100 g masła pokrojonego w kostkę

1/2 łyżki soli

1 łyżka cukru pudru

150 g mąki

4 jajka

300 ml śmietany kremówki

2 łyżki cukru pudru (do śmietany)

 

W  szerokim, płaskim rondelku mieszamy masło, wodę, mleko, sól i cukier. Ogrzewamy na ogniu, doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i natychmiast wsypujemy do rondla całą mąkę. Mieszamy drewnianą łyżką aż ciasto będzie gładkie i bez grudek. Stawiamy rondel ponownie na ogniu i ogrzewamy – ciągle mieszając – przez około dwie minuty. Ciasto przekładamy do miski miksera. Włączamy mikser i dodajemy po jednym jajku. gotowe ciasto powinno być gęste, gładkie i lśniące.

Ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy, na blachę wyłożoną pergaminem, niewielkie porcje ciasta  – okrągłe na ptysie, podłużne na eklerki. Kto nie posiada rękawa cukierniczego może przełożyć ciasto do grubszego worka foliowego z obciętym rogiem. Taki worek bardzo dobrze udaje rękaw cukierniczy :)

Ptysie pieczemy w temperaturze 180 stopni C około 15 – 20 minut. Nie otwieramy piekarnika w czasie pieczenia! Ptysie wyjmujemy gdy są złociste i suche.

Śmietanę ubijamy. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder.

Z pomocą rękawa cukierniczego albo szprycy do dekorowania tortu napełniamy ptysie śmietaną. Ja to robię końcówką do nadziewania pączków – taką długą i wąską. Wbijam końcówkę w spód ptysia i wciskam śmietanę. Można też przełożyć śmietanę do worka i napełnić ptysie bez użycia końcówki (tylki) ale wtedy trzeba w ptysiu zrobić dziurkę (najlepiej patyczkiem do szaszłyków), przez którą go napełnimy śmietaną.

Gotowe ptysie możemy udekorować cukrem pudrem albo czekoladą – co kto lubi :)

 


Kliknij, żeby wydrukować przepis

Copyright © 2013 Na Miotle. All rights reserved.