Kulebiak z kaszą i grzybami

Wielbicielom kaszy bardzo polecam! Kulebiak z kaszą gryczaną i grzybami. Można go jeść samego, krojonego na grube kawałki, można zajadać w towarzystwie czerwonego barszczu, można zjadać na zimno lub podgrzewać w mikrofalówce. W każdej wersji smakuje wybornie :).
kulebiak_nm-2a 

KULEBIAK Z KASZĄ GRYCZANĄ I GRZYBAMI

 

100 g masła

40 g świeżych drożdży

3  –  3 1/2 szklanki mąki pszennej

120 g kwaśnej, gęstej śmietany

3 jajka

1 łyżeczka soli

1 szklanka kaszy gryczanej

300 g pieczarek

olej do smażenia

1 jajko

sól i pieprz do smaku

 

Drożdże rozkruszamy, dodajemy 3-4 łyżki wody, rozcieramy na pastę i odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy rozczyn wyrośnie dodajemy sól, mąkę (3 szklanki), śmietanę i jajka. Masło rozpuszczamy i lekko studzimy. Składniki ciasta wyrabiamy, gdyby ciasto było zbyt luźne można dodać pozostałe 1/2 szklanki mąki, gdyby było zbyt twarde dodajcie kilka łyżek wody. Gdy ciasto będzie gładkie i elastyczne wlewamy (cienkim strumieniem) przestudzone masło. Ciasto chwilę jeszcze wyrabiamy i odstawiamy do wyrośnięcia.

W czasie gdy ciasto rośnie przygotowujemy farsz. Kaszę gotujemy – nie musi być zupełnie miękka, bo będzie się jeszcze zapiekać w kulebiaku. Pieczarki kroimy na kawałki i podsmażamy na oleju. Przysmażone pieczarki miksujemy blenderem. Pieczarki łączymy z kaszą, dodajemy jajko oraz sól i pieprz do smaku.

Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat posypany mąką. Wałkujemy na prostokąt o grubości 0,5 cm. Na ciasto nakładamy farsz i zwijamy w roladę (tak jak struclę makową). Ciasto przekładamy na blachę, do formy lub do tortownicy. Na blaszce pieczemy kulebiaka tak jak struclę, a do formy lub tortownicy trzeba zwinąć ciasto jak ślimaka. Odstawiamy ciasto do ponownego wyrośnięcia. Po wyrośnięciu można posmarować kulebiaka żółtkiem wymieszanym z niewielką ilością wody wtedy kulebiak ładnie się zrumieni i będzie miał błyszczącą skórkę.

Kulebiaka pieczemy w temperaturze 180-190 stopni. Czas pieczenia będzie zależał od tego w jakiej formie będziecie go piec. Ja piekłam kulebiaka zawiniętego jak ślimak, w kwadratowej formie i zajęło mi to 45-50 minut.

 

Wydrukuj przepis

kulebiak_nm1a

2 komentarze

  1. 28 czerwca 2014 o 14:09

    Uwielbiam takie kulebiaki, to smak mojego dzieciństwa-mama robiła drożdżowy kulebiak nadziewany kaszą gryczaną z twarogiem i ogromną ilością koperku. Kroiliśmy grube plastry i polewaliśmy jogurtem doprawionym czosnkiem. Niezapomniany smak.

    • Ania
      29 czerwca 2014 o 06:39

      Moja Mama kaszą gryczaną i twarogiem nadziewa pierogi :) Są przepyszne! :)

Leave reply

*

Back to Top