- Na Miotle - https://namiotle.pl -

Kliknij, żeby wydrukować przepis


Faworki

Posted By Ania On 31 stycznia 2008 @ 18:51 In ciasteczka,pączki, faworki,tłusty czwartek | 2 Comments

Przepis na te faworki dostałam dawno, dawno temu od mojej Babci Emilki. I przyznam się, że nigdy nie korzystałam z innego przepisu. Tajemnicą udanych i kruchych faworków jest porządne wybicie ciasta wałkiem i jego cieniutkie rozwałkowanie.

chrust-i-rozetki-006.jpg

 

FAWORKI

 

25 dag mąki

4 żółtka

2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany

1 łyżeczka cukru pudru

szczypta soli

1 łyżka spirytusu

cukier puder do posypania

2 kostki Planty do smażenia

 

Wszystkie składniki zagniatamy razem na elastyczne ciasto. Ciasto ma być zbliżone konsystencją do ciasta na makaron. Wyrabiać ciasto tak długo aż na powierzchni ciasta będą tworzyć się pęcherzyki powietrza. Zamiast mozolnego wyrabiania można ciasto po zagnieceniu mocno uderzać przez kilka minut wałkiem – do pojawienia się pęcherzyków.

Wyrobione ciasto bardzo cienko wałkujemy, tniemy na paski długości ok. 10 cm i szerokości 2-3 cm. W każdym pasku robimy (przez środek) 6 cm nacięcie i przez powstały otwór przewijamy jeden koniec paska. Im ciasto cieniej rozwałkowane tym bardziej kruche będą faworki.

Faworki smażymy w głębokim tłuszczu (najlepiej sprawdza się Planta) na złoty kolor. Po usmażeniu odsączamy na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym. Jeszcze ciepłe posypujemy cukrem pudrem.

 

chrust-i-rozetki-011.jpg


Kliknij, żeby wydrukować przepis

Copyright © 2013 Na Miotle. All rights reserved.