Początkowo marmoladę chciałam zrobić według przepisu z książki „Jak gotować” Marii Disslowej. Ale ponieważ zamiast cukru chciałam użyć fruktozy i nie bardzo odpowiadała mi ilość skórki użytej do wykonania marmolady zmieniłam przepis. I była to słuszna decyzja. Marmolada jest w sam raz słodka, niesamowicie pachnie i ma przepiękny kolor.
2 kg pomarańczy
2 cytryny
fruktoza
fruktoza żelująca
(zamiast fruktozy można użyć cukru)
Pomarańcze dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Obieramy ze skórki. Skórki z trzech pomarańczy pozbawiamy białej części. Wkładamy do rondelka, zalewamy wodą i gotujemy skórkę przez godzinę. Skórka ma być taka miękka żeby można ją było rozetrzeć w palcach. Miękką skórkę studzimy i kroimy na jak najdrobniejsza kostkę.
Obrane ze skórki pomarańcze kroimy na kawałki i ważymy.
Do przygotowania marmolady z fruktozą bierzemy na jedną część owoców – jedną trzecią części fruktozy i pół szklanki wody. Z fruktozy i wody gotujemy syrop. Gdy syrop się mocno gotuje wrzucamy skórkę i gotujemy przez chwilę. Zestawiamy garnek z ognia i wsypujemy do syropu cząstki pomarańczy. Dokładnie mieszamy aż syrop oblepi owoce i ponownie stawiamy na małym ogniu. Smażymy do momentu aż cząstki pomarańczy zaczną się rozpadać. Nie smażymy na tym etapie zbyt długo żeby marmolada nie zgorzkniała od białych części oddzielających od siebie cząstki pomarańczy. Gorącą marmoladę przecieramy przez sito. Ponownie stawiamy na ogień, wciskamy sok z cytryn i dopiero teraz dodajemy 1/4 szklanki fruktozy żelującej. Smażymy jeszcze przez kilka minut. Zwykle w przepisach na tym etapie wkładamy gorące marmolady do słoików. Ja zostawiam marmoladę w garnku do zupełnego wystudzenia bo to mi pozwoli ocenić czy marmolada będzie miała taką konsystencję jaką powinna mieć. Jeżeli nie jest odpowiednio gęsta podgrzewam marmoladę ponownie i smażę dalej. Przed włożeniem do słoików podgrzewam marmoladę do wrzenia.
Jeżeli przygotowujemy marmoladę z dodatkiem cukru to bierzemy na jedną część pomarańczy – pół części cukru. Dalej postępujemy tak jak z marmoladą fruktozową. Jednak marmolada po przetarciu przez sitko wymagać będzie dłuższego smażenia ponieważ w pierwszej wersji fruktoza żelująca sprawia, że marmolada gęstniej szybciej.
Niezwykle słoneczna:)Wyobrażenie zapachu zmusiło mnie, aby wpisać się do Ciebie:)Pozdrawiam!
Bardzo apetycznie wygląda ta marmolada. Nabrałam ochoty na bułeczkę z taką marmoladą:)
śliczny kolor, zawsze jadłam kupną, może odwaze sie na domową bo wyglada wspaniale:)
rzeczywiście prześliczne zdjęcia :)
Jaka cudna! Ma piękny kolor :) Ja bardzo lubię marmoladę pomarańczową, ale sama nie robiłam nigdy.
Pozdrawiam serdecznie :)
Marmoladę pomarańczową robiłam już w tym roku ale z innego przepisu. Ten wydaje się ciekawszy, więc chętnie wypróbuję zwłaszcza, że marmoladka na zdjęciach wygląda rewelacyjnie. Zastanawia mnie tylko, gdzie kupić fruktozę…? Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję bardzo.
Fruktozę można kupić w marketach – w Auchanie i w Kauflandzie jest na 100%
smakowicie wygląda, podziwiam za zapał tworzenia tych wszystkich kulinarnych perełek :D
Ja się przy tych marmoladach i innych wypiekach relaksuję :)
Cudowna marmoladka! Idealna na lato:)
ciekawie wyglada..robiłam coś podobnego, tyle że to były konfitury:)
Konfitury to owoce gotowane (w całości) w syropie cukrowym, marmolada jest z przetartych owoców :).
Marmolada wygląda bardzo apetycznie, chociaż trochę roboty przy tym jest.
Ja przy okazji ma takie pytanie: przepis został dodany w ramach kulinarnej akcji „Spiżarnia 2009” na Durszlaku, ale w poście nie ma żadnej wzmianki o tym (linku lub banera).
Durszlak jest tylko pośrednikiem – nie organizatorem zabawy.
Dlatego nie wiem, czy umieścić przepis w moim końcowym podsumowaniu.
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.
Jasne, proszę o umieszczenie w podsumowaniu. Dzisiaj wkleję baner :)
Bardzo dziękuję.
Zrobiłam wczoraj, tylko że z cukrem. Przepyszna!
Leave reply
Szukaj
O mnie
Czarownica zafascynowana mocą ziół, fanka wytrawnego wina i calvadosu, jazzoholik.
Napisz do mnie
Kategorie
Archiwum
Meta
Zdjęcia i wpisy, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest sprzeczne z przepisami ustawy o prawach autorskich.
(Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).
TAGI
bakalie cynamon czekolada drożdże grill hand made jabłka karmel kruche lukrowanie marchewka migdały orzechy owoce leśne przyprawy korzenne smażone twaróg świąteczne wypieki