Jagody zagościły w warzywniaku na dobre :). Nie mogłam się oprzeć i kupiłam wczoraj pół kilograma. Ponieważ sernik na zimno gościł w domu dawno temu, to zdecydowałam się na przygotowanie sernika na zimno z jagodami.
Kruchy spód:
350 g pokruszonych herbatników *
1/4 szklanki brązowego cukru
100 g bardzo miękkiego masła
szczypta soli
Masa serowa:
1 kg twarogu sernikowego
1 szklanka śmietany kremówki
1 szklanka cukru
sok wyciśnięty z połówki cytryny
1/2 kg jagód
3 łyżeczki żelatyny **
1/4 szklanki wody
Do dekoracji:
1 szklanka śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
1/3 szklanki jagód
Herbatniki kruszymy do miski malaksera, dodajemy masło i brązowy cukier. Miksujemy wszystko aż powstaną lepkie okruszki. Na spód tortownicy o średnicy 25 cm wysypujemy okruszki i dokładnie wyklejamy nimi całe dno formy. Kruchy spód pieczemy przez 15 minut w temperaturze 180 stopni C. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Żelatynę zalewamy wodą. Odstawiamy do napęcznienia. Gdy żelatyna napęcznieje podgrzewamy ją przez kilka sekund w kuchence mikrofalowej (nie gotujemy!!!) aż stanie się płynna.
Do misy malaksera wkładamy ser, cukier i wlewamy śmietanę. Miksujemy przez chwilę. Gdy masa będzie jednolita wsypujemy jagody. Miksujemy aż owoce połączą się z serem i dopiero teraz wlewamy żelatynę. Masę serową wykładamy na wystudzony spód. Wstawiamy do lodówki. Ja zostawiłam sernik w lodówce na całą noc.
Śmietanę ubijamy na sztywno z dwoma łyżkami cukru. Wykładamy na wierzch sernika. Posypujemy jagodami.
* ja użyłam ciastek kruchych, pełnoziarnistych
** gdyby ser był bardzo luźny, a masa serowa po wymieszaniu płynna to należy zwiększyć ilość żelatyny.
Wyglada przepieknie:-) ten kolor… jest cudny:-)
Cudowny serniczek!
Mmmm, bardzo kuszącą i smakowitą masz dzisiaj dla nas propozycję :] Gdzieś już kiedyś pisałam, że bardzo lubię serniki na zimno, a już za tymi z dodatkiem owoców szaleję, szczególnie jeśli rezultat ma tak szalenie piękny kolor! :D
Kolor faktycznie niesamowity :) Wygląda jak zabarwiony farbką, a nie jest :)
Mój ulubiony… mm…
Piękny serniczek, a jaki apetyczny.
po prostu idealny:)
Ależ to jest cuuudo Aniu! :))
Wyglada wspaniale i ma taki kolor,że oczy się same uśmiechają.Piekny!
Przepieknie wyglada! To jeden z najbardziej efektownych sernikow, jakie ostatnio widzialam.
wspaniale wyglada!! ma piekny kolorek i bardzo elegancko sie prezentuje :)
Pozdrawiam :)
Wspaniały, a ten kolor….cudo :)
A ja mam pytanie: czy 3 lyzeczki zelatyny wystarcza na 1kg twarogu + 1 szkl kremowki + 1/2 kg jagod ktore puszczaja sok?
Przepraszam, ze pisze bez polskich znakow ale nie mam takowych gdyz nie mieszkam w Polsce.
Ja dałam 3 łyżeczki i starczyło :). Twaróg jest raczej stały w konsystencji i masa po wymieszaniu z jagodami i śmietaną jest gęsta. Jak masz obawy, że masa będzie za luźna to daj więcej żelatyny.
jakie piękne zdjęcia i sernik (:
cudny to jedyne słowo które mi się nasunęło jak go ujrzałam :) piękne zdjęcia, pozdrawiam
wow, ale fioletowy!ekstra zdjęcia!
obłedny kolor jest tego sernika. i pewnie tez tak smakuje!
Sernik jest świetny. Tak mi się spodobał, że sama wczoraj zrobiłam. Niestety użyłam gotowego zmielonego twarogu i okazało się, że 3 łyżeczki żelatyny to za mało,bo ser był wyjątkowo rzadki, ale i tak nam smakuje. Dziękuję za przepis.
Mój ser był dosyć twardy, masa po zmieleniu w malakserze była gęsta. Faktycznie w przypadku „luźnego” sera trzeba dać więcej żelatyny. Dopiszę w przepisie :).
genialny!!! mój ulubiony na zimno…:)
Przepięknie wygląda. Podrzucę teściowi, oni teraz z ciastami szaleją ;)
Z tą ilością żelatyny (3 łyżeczki) to niestety niewypał!!! Ser miałam dobry i gęsty ale tam jest jeszcze pół kilo jagód które puszczają dużo soku no i śmietana. Niestety masa po całej nocy w lodówce miała konsystencję serka dla dzieci…musiałam wszyst wyjmować łyżką by dodać żelatyny o to sporo. Masa zachwyca kolorem, smak bez rrwelacji za to spód z kruchych ciastek-przepyszny. Pozdrawiam.
Wydaje mi się, że oprócz gęstości masy serowej wpływ na jej tężenie ma moc żelatyny. Zwróćcie uwagę, że są żelatyny, które mają w paczce 20 g i przeznaczone są na 1 l płynu, a są takie które mają w paczce 31 g i są przeznaczone na 2,5 l płynu (są zdecydowanie mocniejsze bo ich 20 g wystarcza na 1,6 l płynu). Łyżeczka żelatyny waży 4-5 g, więc 15 g (3 łyżeczki) tej mocniejszej żelatyny powinno wystarczyć na około 5 szklanek masy (1,25 l).
Przepiękne zdjęcia, takie apetyczne że aż ciężko wzrok od nich oderwać! :)
:)
A ja zrobiłam sobie prezent na imieniny i upiekłam ten efektowny serniczek:)
Udał się wyśmienicie!
Przepis został rozpowszechniony. Strona i blog też!
Wszyscy byli zachwyceni!
Dziękuję Ci za nieustanne inspiracje!
Pozdrawiam i ciągle czekam na JESZCZE!
kolor to arcydzieło! :)
super, że sernik się udał i smakował :) Dziękuję wszystkim za komentarze :)
Zrobiłam serniczek wczoraj. Musiałam dodać dużo więcej żelatyny a i tak nie ma takiej konsystencji jak ten Twój na zdjęciu:(
Smak za to rewelacyjny :))))
Zakochałam się w tych zdjęciach!
Zakochałam się w tym serniku!
pozdrawiam
haart
Patrząc po zdjeciach tego sernika, udaję się na poszukiwanie jagód:) wygląda rewelacyjnie, kolor zachwyca, a w smaku napewno jeszcze lepszy:)
Już chyba 3 raz robię ten sernik i za każdym razem nie udaje mi się ten spód. Sypie się po upieczeniu. Robię z herbatników. Uważam , że jest ich zbyt dużo w stosunku do masła. Nie próbowałam ciastek kruchych, może na to czas… Może ma ktoś jakąś radę na ten spód?
Wystarczy dodać więcej masła i powinno być ok.
Herbatniki są dosyć suche, ja robiłam spód z ciasteczek kruchych, a one zwykle mają zawartość tłuszczu większą od herbatników.
Leave reply
Szukaj
O mnie
Czarownica zafascynowana mocą ziół, fanka wytrawnego wina i calvadosu, jazzoholik.
Napisz do mnie
Kategorie
Archiwum
Meta
Zdjęcia i wpisy, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest sprzeczne z przepisami ustawy o prawach autorskich.
(Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).
TAGI
bakalie cynamon czekolada drożdże grill hand made jabłka karmel kruche lukrowanie marchewka migdały orzechy owoce leśne przyprawy korzenne smażone twaróg świąteczne wypieki