- Na Miotle - https://namiotle.pl -

Kliknij, żeby wydrukować przepis


Drożdżowy zawijaniec z makiem

Posted By Ania On 4 sierpnia 2013 @ 08:51 In ciasta,drożdżowe | 6 Comments

Upał nie zachęca do pieczenia ciast. Komu chce się dogrzewać gorącym piekarnikiem gdy na dworze 32 stopnie?  Ale przy wyrastaniu drożdżowych ciast upał jest bardzo pomocny. Skorzystałam więc z tej pomocy i upiekłam zawijaniec makowy. Żeby przygotowanie ciasta skrócić do minimum, do zawijańca dodałam drożdże instant i gotową masę makową.

drożdżowy zawijaniec z makiem_nm1 

DROŻDŻOWY ZAWIJANIEC Z MAKIEM

 

40 g masła

10 g suszonych drożdży

1/2 szklanki cukru

1 łyżeczka soli

4 szklanki mąki

1 szklanka mleka

2 jajka

masa makowa (ok. 1 kg)

 

Do miski miksera wsypujemy drożdże, 1/2 szklanki cukru, sól i 1 szklankę mąki. W rondelku podgrzewamy mleko. Do ciepłego mleka dodajemy masło i czekamy chwilę żeby masło się roztopiło. Mleko z masłem wlewamy do miski z sypkimi składnikami i wyrabiamy ciasto przez 5 minut. Po tym czasie dodajemy 2 jajka i 2 1/2 szklanki mąki. Ponownie wyrabiamy ciasto przez 10-15 minut. Gdy po tym czasie ciasto jest luźne i klejące można dodać pozostałe 1/2 szklanki mąki. Nie wsypujcie pozostałej mąki w całości tylko dodawajcie stopniowo. Moje ciasto było dobre po dodaniu 2 łyżek z pozostałej 1/2 szklanki mąki.

Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy podwoi objętość wykładamy ciasto na blat kuchenny i wałkujemy. Gdyby ciasto kleiło się do blatu możecie lekko podsypywać mąką. Ciasto wałkujemy na prostokąt. Jeden z boków powinien mieć około 30 cm, a drugi, dłuższy obojętnie  jak Wam wyjdzie :).  Ciasto powinno mieć około 1 cm grubości. Na ciasto wykładamy masę makową i równo rozprowadzamy ją na całej powierzchni ciasta. Ciasto tniemy na paski. Kroimy wzdłuż dłuższego brzegu tak, by bok o długości 30 cm podzielić na 6 pięciocentymetrowych kawałków.

Tortownicę (ok. 26 cm średnicy) wysypujemy lekko mąką.

Paski ciasta rolujemy. Powinny powstać duże zawijańce.  Pierwszego zawijańca układamy w środku tortownicy, pozostałe 5 rozkładamy równo dookoła środkowego. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. Podczas wyrastania ciasto wypełni całą tortownicę.

Zawijańca pieczemy około 50 minut w temperaturze 175 stopni.

Ciasto możecie polać lukrem lub posypać cukrem pudrem.

 

drożdżowy zawijaniec z makiem_nm2

drożdżowy zawijaniec z makiem_nm3


Kliknij, żeby wydrukować przepis

Copyright © 2013 Na Miotle. All rights reserved.