To przepis idealny dla tych, którzy nie zarobili ciasta dojrzewającego i dla tych, którzy nie upiekli wcześniej pierniczków aby zdążyły zmięknąć w puszce. Z tego ciasta możecie upiec pierniczki w kształcie serduszek, katarzynek, możecie też upiec pierniczki nadziewane powidłami lub marmoladą. Ciasto nie musi leżakować ani przed, ani po upieczeniu. Pierniczki z ciasta z dodatkiem ziemniaków to pierniczki, które są mięciutkie od razu po upieczeniu. Są naprawdę pyszne i niech Was nie odstrasza dodatek ziemniaków do ciasta, bo są niewyczuwalne w smaku.
1 1/2 szklanki ugotowanych ziemniaków, przeciśniętych przez praskę
2 szklanki mąki (+/- 1/3 szklanki)
1 szklanka płynnego miodu
3/4 szklanki cukru
110 g masła
1 jajko
1 łyżeczka sody
1 łyżka przyprawy do piernika
2 łyżki kakao
W niewielkim rondelku podgrzewamy miód, cukier i przyprawę do piernika. Masy nie doprowadzamy do wrzenia, a jedynie podgrzewamy do chwili aż cukier się rozpuści. Odstawiamy z ognia i dodajemy masło. Mieszamy do połączenia się składników.
Do misy miksera wsypujemy ziemniaki, dodajemy przestudzoną masę cukrową- maślaną i miksujemy przez chwilę. Mąkę (2 szklanki) łączymy z sodą i kakao. Do masy ziemniaczanej wsypujemy mąkę z dodatkami i wbijamy jajko. Ciasto miksujemy na średnich obrotach aby wszystkie składniki dobrze się połączyły. Gdyby ciasto było zbyt luźne dodajemy dodatkową 1/3 szklanki mąki, ale nie więcej, bo ciasto i tak trochę zgęstnieje.
Ciasto wkładamy na noc do lodówki.
Ciasto wałkujemy na grubość 1/2 cm mocno podsypując mąką. Najlepiej wałkować ciasto na papierze, na którym będą pieczone pierniczki, wtedy po wycięciu kształtów wybieramy okrawki ciasta, a pierniczki razem z papierem przenosimy na blachę.
Ciasto może mieć różną konsystencję luźniejszą lub bardziej zwartą jest to zależne od gatunku ziemniaków, których użyjecie. Gdyby ciasto było bardzo luźne, nie dodawajcie więcej mąki niż w przepisie, a jedynie mocno podsypujcie mąką przy wałkowaniu.
Pierniczki pieczemy w temperaturze 175 stopni C przez około 10 minut. Pierniczki powinny być jednolite, dość jasne i nie zrumienione na brzegach. Ja wyjmuję pierniczki z piekarnika w chwili, gdy wydaje mi się, że jeszcze chwilkę mogłyby się piec :). Przepieczone pierniczki będą bardziej suche, a najpyszniejsze są wtedy gdy są mięciutkie i puszyste.
Pierniczki możecie polać lukrem lub polewą czekoladową.
Ślicznie wyglądają
zmniejszyłam znacznie ilość cukru (z 3/4 szklanki do 1/3 szklanki) bo nie lubię ulepku, dzięki temu po udekorowaniu lukrem, białą czekoladą i innym serduszkami były pyszne
Leave reply
Szukaj
O mnie
Czarownica zafascynowana mocą ziół, fanka wytrawnego wina i calvadosu, jazzoholik.
Napisz do mnie
Kategorie
Archiwum
Meta
Zdjęcia i wpisy, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest sprzeczne z przepisami ustawy o prawach autorskich.
(Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).
TAGI
bakalie cynamon czekolada drożdże grill hand made jabłka karmel kruche lukrowanie marchewka migdały orzechy owoce leśne przyprawy korzenne smażone twaróg świąteczne wypieki