Mydełko – choinka

Z dzisiejszego przepisu nie przyrządzicie nic do konsumpcji, ale za to możecie przygotować sympatyczny drobiazg pod choinkę. Co prawda można się pokusić o zrobienie mydełka od podstaw, czyli od wodorotlenku sodu, ale ja proponuję użycie półproduktów mydlarskich – łatwo, szybko i przyjemnie.

mydełko_nm1

Do przygotowania mydełek będą potrzebne:
 

baza mydlana przezroczysta

barwniki (ja użyłam spożywczych, w żelu)

esencja zapachowa (dowolna)

malutka foremka w kształcie kółka (może też być szeroka rurka do napojów)

silikonowa foremka do pieczenia ciastek

tyle zakrętek od słoików ile chcecie mieć kolorów kropek

 

W rondelku z grubym dnem rozpuszczamy (na malutkim ogniu)  niewielki kawałek bazy mydlanej (wystarczy plaster 1 cm).  Na każdą zakrętkę nakładamy odrobinę barwnika i wlewamy bazę mydlaną, rozdzielając po równo między wszystkie zakrętki. Mieszamy żeby barwnik się dobrze rozprowadził i odstawiamy do zastygnięcia. Gdy mydło zastygnie wycinamy foremką lub rurką kolorowe kółeczka.

W rondelku rozpuszczamy bazę mydlaną. Musicie ocenić wzrokowo ile bazy potrzeba na wypełnienie foremek, w których będziecie przygotowywać mydełka. Za pierwszym razem zostawcie jedną foremkę awaryjną gdyby masy mydlanej było za dużo, z czasem nabierzecie wprawy :). Bazę mydlaną najlepiej pokroić w drobne kostki, wtedy lepiej się będzie rozpuszczać. Gdy baza mydlana całkowicie się rozpuści dodajemy esencję zapachową i dobrze, ale delikatnie mieszamy. Nie mieszajcie za szybko i zbyt intensywnie żeby nie powstała piana, bo mydełko zastygnie z pianą i nie będzie łanie wyglądać. Do każdej foremki wkładamy po kilka kolorowych kółek. Rozpuszczoną bazę mydlaną wlewamy do foremek i na wierzch wsypujemy po kilka kółek. Odstawiamy mydełka do zastygnięcia.

Po zastygnięciu mydełka łatwo wyskoczą z silikonowych foremek.

Ja do przygotowania kolorowych kółek użyłam białej masy mydlanej, dlatego w choinkach są również białe kółeczka. Ale jeżeli zaczynacie swoją mydlaną przygodę i nie chcecie kupować dwóch baz mydlanych to przezroczysta baza wystarczy w zupełności.

mydełko_nm2

3 komentarze

 1. 8 grudnia 2014 o 14:46

  Genialne!

 2. 8 grudnia 2014 o 22:10

  bardzo fajne te mydełka!

 3. 9 grudnia 2014 o 08:26

  Jakie one są fajne!
  Ja się nigdy nie pokuszę o zrobienie ,ale fajne są bardzo. :)

Leave reply

*

Back to Top