Jak uszyć choinkę 3D

Święta to nie tylko słodkości, to także dekoracje, lampki i świecidełka, które mają duży udział w tworzeniu świątecznego nastroju. I w związku z tym dzisiaj proponuję Wam samodzielne uszycie trójwymiarowej choinki. Choinkę szyje się bardzo łatwo i nawet mało wprawiony szwacz doskonale sobie poradzi.

 

choinka_nm0

Do uszycia choinki potrzebne będą: tkaniny (w różnym kolorze lub w jednym, jak wolicie) najlepiej bawełniane, nici i wypełnienie poliestrowe (najlepiej sprawdzi się wnętrze jaśka – koszt około 4 zł – kupicie taki w dowolnym markecie). Ze sprzętów przyda się linijka, nożyk krążkowy lub nożyczki i coś do upychania wypełnienia w choince (trzonek drewnianej łyżki albo pałeczka do chińskich potraw).

Z tkaniny wycinamy 6 jednakowych trójkątów. Bok trójkąta powinien być trochę dłuższy od podstawy.

choinka_nm1

Składamy po dwa trójkąty, prawą stroną tkaniny do środka.

choinka_nm2

Zszywamy trójkąty wzdłuż brzegów. Ważne jest by w podstawie zostawić kawałek nie zaszyty, to miejsce potrzebne będzie do przewrócenia trójkątów na prawą stronę.

choinka_nm3

Nożyczkami obcinamy tkaninę w narożnikach przy podstawie. Uważajcie aby nie przeciąć nitki! Obcięcie rogów jest istotne, bo gdy wytniemy nadmiar materiału to tkanina będzie ładnie się układać po przewróceniu na prawą stronę.

choinka_nm4

Obcinamy również nadmiar tkaniny przy wierzchołku.

choinka_nm5

Przez otwór pozostawiony w podstawie przewracamy tkaninę na prawą stronę. Otrzymaliśmy trzy podwójne trójkąty z otworem w podstawie.

choinka_nm6

Po przewróceniu trójkątów na prawą stronę prasujemy je żelazkiem. Wyprasowane trójkąty układamy równo jeden na drugim i zszywamy je ze sobą prowadząc szew przez środek trójkątów. Bardzo istotne jest aby dobrze zabezpieczyć szew przy wierzchołku i przy podstawie, bo w przeciwnym razie choinka nam się rozpruje. Najlepiej jest przeszyć maszyną w tył i w przód te miejsca. Jeżeli szew wyjdzie krzywy nie przejmujcie się, nie będzie go widać :).

choinka_nm7

Rozpruwamy zakupiony jasiek i przez otwory w podstawie wypychamy wnętrze choinek wypełnieniem poliestrowym. Pałeczką dopychamy wypełnienie do samego czubka choinki.

choinka_nm8

Tak wygląda wypchana choinka. Choinkę trzeba dość mocno wypełnić żeby miała ładny kształt.

choinka_nm9

Otwory w podstawie choinki zszywamy ręcznie.

choinka_nm10

I oto gotowa choinka :).

choinka_nm11

5 komentarzy

 1. Paulina
  19 stycznia 2014 o 21:27

  śliczne materiały, gdzie takie można dostać, a choineczka genialna jak znajdę łądne materiały to na pewno taką zrobię ;)

 2. Ania
  20 stycznia 2014 o 08:42

  Jasno zielony to polska bawełna, czerwony to bawełna z Ikea, te kolorowe to amerykańskie bawełny patchworkowe.

 3. marta
  24 listopada 2014 o 20:41

  Gdyby można było….to bym prosiła o wymiary, tych Twoich cudeniek, moje jakies takie koślawe wyszły :(

  • Ania
   25 listopada 2014 o 09:03

   Moje chyba miały podstawę 10 cm, a wysokość 15 cm.

 4. Ania
  23 listopada 2015 o 08:41

  Fajna ta choinka, też do wypełnienia używam rozprutego jaska. Najłatwiej dostać. Kurcze chyba się skuszę na taką choineczkę!

Leave reply

*

Back to Top