Warsztaty renowacji mebli

Wiecie, że czasem odnawiam stare meble, ale w moim wykonaniu to totalna amatorszczyzna poparta mądrościami wyczytanymi w internecie. Dlatego postanowiłam posiąść trochę fachowej wiedzy i zapisałam się Warsztaty Renowacji Mebli organizowane przez pracownię Starych Mebli Czar. Warsztaty trwały dwa dni i były niesamowite! Pani Aneta przekazała nam mnóstwo wiedzy, a co najważniejsze wszystko można było przećwiczyć w praktyce, w czym pomagał nam Pan Jacek. Było usuwanie starych powłok z mebli, było szlifowanie, bejcowanie, woskowanie. Nakładaliśmy politurę, uzupełniali ubytki forniru, przywracaliśmy stare meble do życia. Było o szelaku i kleju kostnym. Podziwialiśmy różne rodzaje forniru. Jedne z lepiej zorganizowanych i przeprowadzonych warsztatów, w których brałam udział.

Przedstawiam Wam krótką relację z warsztatów. Niektóre zdjęcia marnej jakości, ale padła mi bateria w aparacie i musiałam się ratować telefonem.

Do pastwienia się na warsztatach wybrałam krzesło Art Deco, znalezione na śmietniku podczas akcji wywozu gratów :). Krzesło było pomalowane dwoma warstwami farby, te ciemniejsze, niedbałe pociągnięcia pędzla miały chyba imitować słoje.

warsztaty_nmr11

Pierwszy dzień to skrobanie, szlifowanie i czyszczenie mebli ze starych powłok oraz szpachlowanie dziur po drewnojadach, a także uzupełnianie ubytków i klejenie.

warsztaty_nmr6

warsztaty_nmr10

Pan Jacek, wspomagając się klejem kostnym, ratuje blat stolika, pokryty orzechowym fornirem.

warsztaty_nmr3

 warsztaty_nmr2

warsztaty_nmr8

warsztaty_nmr7

Tu kolejne etapy prac nad krzesłem. Stare – bejcowane – politurowane – woskowane.

warsztaty_nmr5

Kilka zdjęć pracowni.

warsztaty_nmr14

warsztaty_nmr13

warsztaty_nmr12

warsztaty_nmr1

warsztaty_nmr4

Tu stolik ze skarbami dla renowatora mebli.

warsztaty_nmr9

I efekty dwudniowych zmagań. Krzesła jeszcze mają siedziska przed zmiana tapicerki, ale jak tylko ją wymienię to pochwalę się efektem ostatecznym. Tymczasem zostały oczyszczone, wyszlifowane, zabejcowane, dwukrotnie zapoliturowane,  czterokrotnie nawoskowane (brąz, brąz, czarny, bezbarwny) i wypolerowane.

warsztaty_nmr16

warsztaty_nmr15

7 komentarzy

 1. 25 sierpnia 2014 o 14:32

  och i nawet my (w części) trafiłyśmy na zdjęcia! Pozdrawiamy, super było Cię poznać i koniecznie dawaj znać kiedy te wielkie meblowe łowy na Śląsku będą :)

 2. 25 sierpnia 2014 o 19:06

  Ale fajnie :)

 3. Kasiek
  25 sierpnia 2014 o 19:31

  cudne miejsce :oczami: i super krzesła wyszły :D

 4. 25 sierpnia 2014 o 22:39

  Wow! A na pomorzu posucha i innowierstwo. Ale zazdroszczę!

 5. 26 sierpnia 2014 o 19:04

  Świetni wyglądają te krzesła, sam mam dwa podobne po pradziadkach, które odnowiłem własnymi siłami, po prostu pokrywając je nową warstwą farby i teraz widzę, że takie warsztaty z pewnością by mi się przydały, bym nadał im nowego/starego ducha ;)
  Pozdrawiam

  • Ania
   26 sierpnia 2014 o 20:17

   No, po tych warsztatach pojęcie renowacji nabiera zupełnie innego wymiaru :)

 6. 27 sierpnia 2014 o 16:56

  Świetne warsztaty

Leave reply

*

Back to Top