Woskowe tabliczki zapachowe

Piękne i pachnące Tavolette di cera, czyli tabliczki z wosku. Te najsłynniejsze wytwarzane są przez manufakturę farmaceutyczną przy kościele Santa Maria Novella we Florencji. Wykonanie tabliczek nie jest skomplikowane i z łatwością można je zrobić w domu. Przy tworzeniu tabliczek możemy komponować zapachy, wzory kolory, ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia i posiadany materiał dekoracyjny czyli suszone rośliny, zioła, szyszki, patyczki.

 

TABLICZKI WOSKOWE

 

Do wykonania tabliczek potrzebne będą:

 

suszone rośliny, patyczki, małe szyszki

wosk pszczeli, bielony w pastylkach

olejki eteryczne

alkohol cetylowy (ja nie zawsze dodaję)

wstążka satynowa
 

Tabliczki można przygotować w specjalnych foremkach, mają one specjalna wypustkę, która formuje dziurkę na wstążeczkę. Można też przygotować tabliczki w silikonowych foremkach na babeczki, a dziurkę na wstążkę można zrobić rozgrzanym gwoździem.

Wosk roztapiamy w rondelku. Jeżeli dodajecie alkohol cetylowy to trzeba go dodać do wosku na etapie rozpuszczania (jest w postaci małych pastylek). Alkohol powoduje, że tabliczki nie pękają i ładnie zastygają, dodajemy go 5g na 100g wosku. Na każde 100 g wosku dodajemy 10 g olejków eterycznych. Roztopiony wosk mieszamy z olejkiem i rozlewamy do foremek. Od razu układamy na wosku suszone roślinki, wosk szybko tężeje i po utwardzeniu rośliny nie będą się dobrze trzymać tabliczki. Dlatego susz roślinny powinien lekko się zatopić w wosku.


Po zastygnięciu tabliczki, przewlekamy przez dziurkę satynową wstążeczkę.

 
Tu możecie podejrzeć jak wytwarzane są tabliczki w manufakturze farmaceutycznej przy kościele Santa Maria Novella we Florencji.
 

8 komentarzy

 1. 23 lutego 2018 o 12:27

  jakie urocze!

 2. 24 lutego 2018 o 16:27

  Ależ śliczności!

 3. 28 lutego 2018 o 14:23

  Piękne! Szczególnie te okrągłe ( “z dziurką”) przypadły mi do gustu:)

 4. 24 kwietnia 2018 o 12:54

  wygląda rewelacyjnie :D

 5. Magda
  20 października 2018 o 09:29

  Witam! Chciałabym się spytać gdzie Pani kupiła foremki do tabliczek? Szukam w internecie i nie mogę w ogóle nic znaleźć . Pozdrawiam

  • Ania
   21 listopada 2018 o 11:20

   Formy do tabliczek kupiłam na aliexpress :)

 6. Niezapominajka
  23 listopada 2018 o 20:23

  Ja niestety nie mam wosku o jakim Pani pisze.Mam trochę zwykłego pszczelego i b.dużo różnych świec raczej srearynowych( dostałam całą siatkę nowych i już używanych.W kraju którym mieszkam bielonego wosku nie dostanę.Czy z tęgo co mam uda się zrobić tabliczki? Pozdrawiam.

  • Ania
   25 listopada 2018 o 19:26

   Uda się :)

Leave reply

*

Back to Top