Jabłka w karmelu

Niestety, nie udało mi się jeszcze przetworzyć wszystkich jabłek ogródkowych. Ale trzymają się całkiem dobrze, więc przetwarzanie mogę rozciągnąć w czasie.  A ponieważ halloween niedługo, to proponuję Wam zrobić jabłka w karmelu, które powinny znaleźć się na każdym, porządnym halloween party. W jednym z wcześniejszych wpisów KLIK KLIK możecie przeczytać skąd się wzięła tradycja zbierania cukierków i robienia lampionów z dyni.

jabłka w karmelu_nm4

 

JABŁKA W KARMELU

 

cukier

woda

śmietana kremówka

patyczki drewniane lub plastikowe

kolorowe posypki

 

Cukier wsypujemy do rondelka. Wlewamy wodę, wody ma być tylko tyle by wsiąkła w cukier. Trzeba wlewać ją powoli żeby miała czas zwilżyć cukier. Cukier z wodą podgrzewamy na małym ogniu.

W czasie gdy cukier się gotuje przygotowujemy jabłka. Jabłka myjemy, dokładnie suszymy i nabijamy na patyczki. Do małych miseczek wsypujemy posypki. Możecie użyć posypek cukrowych, grubego cukru, siekanych migdałów.

Gdy cukier zacznie się brązowić i będzie miał ładny złoty kolor, zdejmujemy go z ognia i wlewamy śmietanę. Mieszamy intensywnie aż powstanie jednolita masa. Teraz trzeba postępować sprawnie, bo karmel szybko zastyga. Żeby wydłużyć czas ‘żywotności’ można włożyć garnuszek z karmelem do miski z gorącą wodą. Jabłka możecie zanurzać w karmelu, ale ja wybrałam inny sposób i oblewałam jabłka karmelem od góry. Posypką trzeba jabłka obsypywać od razu po oblaniu karmelem inaczej karmel zastygnie i posypka się nie przylepi.

Ja na 7 małych jabłek użyłam 1,5 szklanki cukru i 1/4 szklanki kremówki.

 

Wydrukuj przepis

jabłka w karmelu_nm3

jabłka w karmelu_nm2

jabłka w karmelu_nm1

5 komentarzy

 1. 27 października 2013 o 10:53

  Mmm, muszą być pyyyyszne! :)

 2. 29 października 2013 o 12:30

  Niezwykle dekoracyjnie wyglądają, ciekawy pomysł na wywołanie efektu zachwytu

 3. 30 października 2013 o 09:42

  o, jakie fajne! a ile one mogą poleżeć takie zrobione (czy np. moge je zrobić już dziś czy raczej niekoniecznie?). pozdrawiam

 4. Ania
  30 października 2013 o 11:12

  Jak mają być tylko dekoracją to możesz zrobić dzisiaj, ale jak mają być przeznaczone do zjedzenia to raczej sugerowałabym jak najkrócej przed spożyciem. Ja robiłam wieczorem i następnego dnia popołudniu były OK. Jabłko w miejscu zetknięcia z karmelem szybciej ciemnieje (wygląda jakby było obite).

 5. 1 listopada 2013 o 23:02

  o matulu!!! jakie rozkoszne !!!

Leave reply

*

Back to Top