W czasie pobytu w Warszawie gdy brałam udział w Warsztatach Smaku stołowaliśmy się w restauracji Tamka43. Jadłam tam niebywale pyszną granitę szczawiową. Jej smak był niesamowity. Nie przypuszczałam, że coś tak wspaniałego można zrobić ze szczawiu. Postanowiłam więc stanąć oko w oko z dwoma pęczkami szczawiu i zrobić lody szczawiowo – cytrynowe.
125 ml śmietany kremówki
3 żółtka
1/4 szklanki miodu
1/3 szklanki brązowego cukru
sok z 1 cytryny
skórka otarta z 1 cytryny
2 pęczki młodego szczawiu
3/4 szklanki śmietany kremówki
Do rondelka wlewamy śmietanę (125 ml), dodajemy żółtka, skórkę cytrynową, miód i cukier. Mieszamy aby składniki dobrze się połączyły. Płyn podgrzewamy do temperatury 82 stopni C. Ja podgrzewam krem bez termometru, gdy krem jest bardzo gorący zestawiam na chwilę rondelek z ognia, mieszam intensywnie i po chwili znowu stawiam go na ogniu. Nie można zagotować kremu! Krem ogrzewamy około 15 minut, ciągle mieszając. Gdy krem zgęstnieje odstawiamy go do zupełnego ostygnięcia. Najlepiej przygotować krem dzień wcześniej i wstawić na noc do lodówki. Aby w czasie studzenia kremu nie utworzyła się skorupka, całą powierzchnię kremu przykrywamy folią spożywczą (nie oklejamy folią miski tylko kładziemy folię bezpośrednio na krem).
Szczaw myjemy, odrywamy ogonki zostawiając same liście. Połowę zimnego kremu żółtkowego przekładamy do wysokiego naczynia, dodajemy szczaw, sok z cytryny i blenderem rozdrabniamy na jednolitą masę. Śmietanę (3/4 szklanki) ubijamy na sztywno. Łączymy razem śmietanę, krem ze szczawiem i pozostały krem żółtkowy. Próbujemy :) Jeżeli masa jest zbyt słodka możemy dodać soku z cytryny, jeżeli jest zbyt kwaśna można dodać więcej miodu.
Masę przekładamy do maszynki i kręcimy aż masa się zmrozi.
Wow!! Dodaję do zakładek, KONIECZNIE muszę wypróbować!!!
Ojojoj czyste szaleństwo:)
Mają obłędnie piękny kolor!
Ciekawe te lody i muszą być pyszne :)
Hmmm, brzmi intrygująco i kusząco. Czy mogłabyś przybliżyć choć trochę smak tego deserku? Cytryna-to znam i cenię, ale śmietanowy szczaw na słodko to dla mnie smak trudny do wyobrażenia. Podziwiam Twoją odwagę i wyobraźnię ;)
Lody są bardzo smaczne, lekko kwaskowe. Mają taką specyficzną szczawiową kwaskowość ale zielskiem ich nie czuć :). Śmietana nadaje masie kremowości, a miód i brązowy cukier delikatnie karmelowej słodyczy :). Polecam :)
Niesamowite rzeczy się tu dzieją :D
Szalenie pomyslowe! W zyciu nie wpadlabym na to, ze mozna do lodow dodac szczawiu :)
Bardzo niecodzienne połączenie, ciekawa jestem ich smaku:)
Już te malinowe z rozmarynem były zjawiskiem, a teraz szczaw! Ty to masz pomysły.
Od dziś jesteś moją LODOWĄ KRÓLOWĄ!
Zaskakujących smaków ciąg dalszy… najpierw rozmaryn w lodach, a teraz szczaw jako baza?! To już jest szaleństwo kulinarne:))
Nie boję się dziwnych połączeń w potrawach od czasu kiedy przez przypadek dosypałam cynamonu do świątecznego pasztetu :) To był najlepszy pasztet jaki upiekłam :). Eksperymentujcie bo to wielka kulinarna frajda :)
Wow! Co za połączenie smaków! A kolor niesamowity :)
Pozdrawiam
Monika
Świetny przepis na lody!
Najpierw malinowe z rozmarynem, teraz to, szalejesz z ekstrawagamcją ;) Brawo za odwagę, taka się nudna czuję przy Tobie ;)
bardzo mnie zaciekawiłaś :-) lody szczawiowe – w życiu nie jadłam aż żałuję że nie mam maszynki do lodów :-)
do maszynki? jakiejs maszynki do lodów tak? a do zamrazarki można?
Tak, można kupić maszynkę do kręcenia lodów (koszt ok. 80-100 zł), ale można tez mrozić w zamrażalniku tylko w czasie zamrażania trzeba kilka razy przemieszać masę.
Leave reply
Szukaj
O mnie
Czarownica zafascynowana mocą ziół, fanka wytrawnego wina i calvadosu, jazzoholik.
Napisz do mnie
Kategorie
Archiwum
Meta
Zdjęcia i wpisy, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej zgody jest sprzeczne z przepisami ustawy o prawach autorskich.
(Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).
TAGI
bakalie cynamon czekolada drożdże grill hand made jabłka karmel kruche lukrowanie marchewka migdały orzechy owoce leśne przyprawy korzenne smażone twaróg świąteczne wypieki