Sernik z musem malinowym

Sernikomania trwa :).  Sernik z musem malinowym upiekłam dla Jacka.  Był prezentem urodzinowym i słodkim “czymś” do kawy na ogródkowym przyjęciu. Polany musem malinowym cieszył się dużym powodzeniem wśród uczestników imprezy. przygotowując sernik bazowałam na przepisie na sernik krakowski (z kratką). Ciasto kruche przygotowałam tak samo, ale trochę zmieniłam przepis ma masę serową, chciałam żeby sernik był trochę wyższy niż krakowski.

 

SERNIK  Z  MUSEM  MALINOWYM

 

kruche ciasto:

5 żółtek

3 szklanki mąki

250 g masła

3/4 szklanki cukru pudru

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa serowa:

1 kg sera mielonego, w wiaderku

450 g pełnotłustego, zwykłego twarogu

5 łyżek grysiku

5 jajek

1  szklanki cukru kryształu

1/2 szklanki brązowego cukru

wanilia (dałam 1 1/2  łyżeczki pasty waniliowej)

Mus malinowy:

450 g mrożonych malin

2 łyżki soku z cytryny

cukier puder do smaku

 

Wszystkie składniki kruchego ciasta wkładamy do malaksera i miksujemy przez chwilę aż powstaną duże okruchy ciasta. Wysypujemy ciasto na stolnice i kilkoma ruchami zagniatamy. Ciasto formujemy w kulę, spłaszczamy, owijamy w folię i wkładamy do lodówki, na około godzinę.

Jeżeli nie macie malaksera to ciasto można przygotować “ręcznie” :). Mąkę z masłem siekamy razem na blacie. Gdy mąka połączy się z masłem dodajemy cukier puder, żółtka i proszek do pieczenia. Chwilę jeszcze siekamy nożem, a następnie szybko zagniatamy.

Schłodzone ciasto wałkujemy na placek grubości około 1 cm. Ciasto się trudno wałkuje i przylepia się do wałka, ale gdy rozwałkujecie je między dwoma kawałkami folii spożywczej pójdzie całkiem sprawnie i dodatkowo łatwo będzie je przenieść do tortownicy. Wylepiamy tortownicę (średnica 32 cm) ciastem, nakłuwamy ciasto widelcem i wkładamy ciasto do piekarnika nagrzanego do 190 stopni, na 15 minut.

Masa serowa:

W malakserze ucieramy żółtka z cukrem brązowym i kryształem. Gdy masa jest jasna i puszysta dodajemy wanilię i twaróg. Miksujemy aż twaróg dobrze połączy się z masą żółtkową. Dodajemy ser mielony, grysik i wlewamy białka  (białek NIE ubijamy!). Miksujemy przez chwilę aż masa się połączy.

Żółtka z cukrem możecie też utrzeć mikserem, a twaróg zmiksować blenderem ręcznym.

Na podpieczone ciasto, od razu po wyjęciu z pieca, wylewamy masę serową.

Maliny rozmrażamy, dodajemy sok z cytryny. Przecieramy maliny z sokiem przez sitko aby pozbyć się pestek. Przetarte maliny przekładamy do rondelka, wsypujemy cukier i podgrzewamy. Doprowadzamy do wrzenia i jeżeli mus jest bardzo luźny ogrzewamy go aż zgęstnieje. Na wierzch sernika wykładamy kilka kleksów musu i patyczkiem mieszamy mus z masą serową kreśląc esy-floresy. Pozostałą część musu zostawiamy i polewamy nim ciasto tuż przed podaniem.

Ciasto pieczemy około godziny w temp 180 stopni.

 

Wydrukuj przepis

 

8 komentarzy

  1. 17 sierpnia 2012 o 18:37

    wspaniały! kiedyś próbowałam upiec taki sernik z esami floresami, ale przy pieczeniu w 180C zaczął mi bulgotać a esy floresy szlag strzelił :/ może była wina sera? mam ochotę na taki sernik jak zrobiłaś dla Jacka :)

    • Ania
      17 sierpnia 2012 o 19:51

      to bulgotanie sernika może być spowodowane zbyt wodnistym serem. Ten sernik jest dosyć zwarty i nawet nie wyrasta zbyt mocno w pieczeniu, ale to zasługa zwykłego twarogu i nieubijanych białek.

  2. 17 sierpnia 2012 o 19:19

    Zobaczyłam to zdjęcie jeszcze na miniaturze i po prostu oniemiałam.. wygląda przepysznie!

  3. 17 sierpnia 2012 o 19:30

    Oj mnie też by smakował:) Pysznie się prezentuje!

  4. 17 sierpnia 2012 o 19:53

    i dziękuję za pochwały sernika :)

  5. entomka
    17 sierpnia 2012 o 23:05

    ależ mi narobiłaś smaka…
    sernik to moje ulubione ciasto :)

  6. Miśka
    26 września 2012 o 08:26

    Witam, mam ochotę zrobić ten serniczek, tylko mam wątpliwości, czy do masy serowej idą tylko białka od jajek z masy serowej, czy też te białka pozostałe z jajek użytych do ciasta- czyli reasumując dajemy białka z 5 czy z 10 jajek???

    • Ania
      26 września 2012 o 09:28

      Białka tylko te z jajek użytych do masy serowej (czyli 5).

Leave reply

*

Back to Top